Souriau Connection Technology D38999/20WJ29PBL
D38999/20WJ29PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ29PBL.pdf
Availability of D38999/20WJ29PBL
QUANTITY
D38999/20WJ29PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ29PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ29PBL Details Description
Related parts for D38999/20WJ29PBL
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 380MA 1.92 OHM datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 200V TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf