Souriau Connection Technology D38999/20WJ29PNL
D38999/20WJ29PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ29PNL.pdf
Availability of D38999/20WJ29PNL
QUANTITY
D38999/20WJ29PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ29PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ29PNL Details Description
Related parts for D38999/20WJ29PNL
RES TEMP SENS 6.8 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN PNL RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 9 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
MINIMC MOD TP-TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
TVS DIODE 1.8VWM VESM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W datasheet.pdf