Souriau Connection Technology D38999/20WJ43PAL
D38999/20WJ43PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ43PAL.pdf
Availability of D38999/20WJ43PAL
QUANTITY
D38999/20WJ43PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PAL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ43PAL Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PAL
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 600MA SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 21.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NEST datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf