Souriau Connection Technology D38999/20WJ43PBL
D38999/20WJ43PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PBL
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ43PBL.pdf
Availability of D38999/20WJ43PBL
QUANTITY
D38999/20WJ43PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ43PBL Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PBL
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X25X5" 7A VFN datasheet.pdf
NEMA 5-15P TO IEC-C13C GREY SJT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.5A 20QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 113W datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf