TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43PN-LC
D38999/20WJ43PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ43PN-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ43PN-LC
QUANTITY
D38999/20WJ43PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ43PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PN-LC
DIP SWITCH 10POS EXTEND ACT 24V datasheet.pdf
BLADE HEX 3MM 4.72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MDM-15SH041P datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 7CVERT GRE datasheet.pdf
FUSEHOLDER 32A 550V 10 1.5KG datasheet.pdf