TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43PN-LC
D38999/20WJ43PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ43PN-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ43PN-LC
QUANTITY
D38999/20WJ43PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ43PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PN-LC
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 5CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf