Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43PNLC
D38999/20WJ43PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ43PNLC.pdf
Availability of D38999/20WJ43PNLC
QUANTITY
D38999/20WJ43PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PNLC
CIR BRKR 400MA 120VAC 60VDC datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SMART CARD SLOT 64TFBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 400A 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf