TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43SB-LC
D38999/20WJ43SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ43SB-LC
QUANTITY
D38999/20WJ43SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ43SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SB-LC
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.82"L X 4.17"W datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
SMA BULKHEAD JACK-AMC PLUG 250MM datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 100V 11.125X38.1 85C AXI datasheet.pdf