Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43SB
D38999/20WJ43SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SB.pdf
Availability of D38999/20WJ43SB
QUANTITY
D38999/20WJ43SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ43SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43SB Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SB
CAP CER 820PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf