Souriau Connection Technology D38999/20WJ43SCL
D38999/20WJ43SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SCL.pdf
Availability of D38999/20WJ43SCL
QUANTITY
D38999/20WJ43SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SCL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ43SCL Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SCL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf