Souriau Connection Technology D38999/20WJ46PA
D38999/20WJ46PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ46PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ46PA.pdf
Availability of D38999/20WJ46PA
QUANTITY
D38999/20WJ46PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ46PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ46PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ46PA
Related LinksD38999/, D38999/20WJ46PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ46PA Details Description
Related parts for D38999/20WJ46PA
MOD THYRISTOR DUAL 800V TO-240AA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC THERMOS FACT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 335MA 930 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf