Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ46PNLC
D38999/20WJ46PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ46PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 46POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ46PNLC.pdf
Availability of D38999/20WJ46PNLC
QUANTITY
D38999/20WJ46PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ46PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ46PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ46PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ46PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ46PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WJ46PNLC
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 13A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M554-A 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf