Souriau Connection Technology D38999/20WJ46SB
D38999/20WJ46SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ46SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ46SB.pdf
Availability of D38999/20WJ46SB
QUANTITY
D38999/20WJ46SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ46SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ46SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ46SB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ46SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ46SB Details Description
Related parts for D38999/20WJ46SB
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC RTC SYSTEM CTRLR SER 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" WHT FLOAT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8CH 16TSSOP datasheet.pdf
0,22UF 40V 10X7X3,5MM 125C 20000 datasheet.pdf