TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ4HC
D38999/20WJ4HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ4HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ4HC.pdf
Availability of D38999/20WJ4HC
QUANTITY
D38999/20WJ4HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ4HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ4HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ4HC
Related LinksD38999/, D38999/20WJ4HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ4HC Details Description
Related parts for D38999/20WJ4HC
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 200A 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 20V datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV 85A DO5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf