TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ61AD
D38999/20WJ61AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ61AD.pdf
Availability of D38999/20WJ61AD
QUANTITY
D38999/20WJ61AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61AD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ61AD Details Description
Related parts for D38999/20WJ61AD
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SC70-3 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .051 OHM 3W 5% datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf