Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ61PA
D38999/20WJ61PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61PA.pdf
Availability of D38999/20WJ61PA
QUANTITY
D38999/20WJ61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PA
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ61PA Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PA
CABLE ASSY STR 2.5MM 6' 18 AWG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAM PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf