TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ61PB-LC
D38999/20WJ61PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ61PB-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ61PB-LC
QUANTITY
D38999/20WJ61PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ61PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ61PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PB-LC
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS R/A datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
INDICATOR LOPRO RT/ANG RED LED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 24.4A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MV datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf