Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ61PC
D38999/20WJ61PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61PC.pdf
Availability of D38999/20WJ61PC
QUANTITY
D38999/20WJ61PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PC
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ61PC Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PC
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 2" BK 25' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 6 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PCB PIN datasheet.pdf