TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ61PE-LC
D38999/20WJ61PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ61PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ61PE-LC
QUANTITY
D38999/20WJ61PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ61PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ61PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PE-LC
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
C/A 50.125UM RIS MTRJ 15M1 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CABLE 2POS STR MALE-R/A FMALE 4M datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.1A 118 MOHM datasheet.pdf