Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ61PNLC
D38999/20WJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/20WJ61PNLC
QUANTITY
D38999/20WJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PNLC
CONN HEADER 72POS .100 DUAL TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 16B 28SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FPA/C DI 8.0M 1746-IB16/IV16 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf