Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ7PB
D38999/20WJ7PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ7PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ7PB.pdf
Availability of D38999/20WJ7PB
QUANTITY
D38999/20WJ7PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ7PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ7PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions99 (97 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ7PB
Related LinksD38999/, D38999/20WJ7PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ7PB Details Description
Related parts for D38999/20WJ7PB
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf