Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ90SN
D38999/20WJ90SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ90SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ90SN.pdf
Availability of D38999/20WJ90SN
QUANTITY
D38999/20WJ90SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ90SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ90SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-90
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ90SN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ90SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ90SN Details Description
Related parts for D38999/20WJ90SN
IC MCU 8BIT W/ADC 28DIP datasheet.pdf
IC 24BIT ADC W/2CH MUX 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 12POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.6A SC59-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PP SILIC 0.75 10 datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf