Amphenol Aerospace Operations D38999/24FB35SE
D38999/24FB35SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FB35SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FB35SE.pdf
Availability of D38999/24FB35SE
QUANTITY
D38999/24FB35SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FB35SE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FB35SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FB35SE
Related LinksD38999/, D38999/24FB35SE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FB35SE Details Description
Related parts for D38999/24FB35SE
SUPT POST MINI .25"DIA 5/16" datasheet.pdf
CONN JACK PHONE PC TERMINAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf