Souriau Connection Technology D38999/24FB4SAL
D38999/24FB4SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FB4SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FB4SAL.pdf
Availability of D38999/24FB4SAL
QUANTITY
D38999/24FB4SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FB4SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FB4SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FB4SAL
Related LinksD38999/, D38999/24FB4SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FB4SAL Details Description
Related parts for D38999/24FB4SAL
HOLDER BATT COIN 2032 20MM SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
PCB TERM STRT CRMP 4-HLE FLG MNT datasheet.pdf
TRANS 2NPN 100V 3A LFPAK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 204 MOHM SMD datasheet.pdf