TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FB99PE-LC
D38999/24FB99PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FB99PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FB99PE-LC.pdf
Availability of D38999/24FB99PE-LC
QUANTITY
D38999/24FB99PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FB99PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FB99PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FB99PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FB99PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FB99PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FB99PE-LC
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE BWN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 39 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf