Souriau Connection Technology D38999/24FC35PA
D38999/24FC35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FC35PA.pdf
Availability of D38999/24FC35PA
QUANTITY
D38999/24FC35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC35PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC35PA
Related LinksD38999/, D38999/24FC35PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FC35PA Details Description
Related parts for D38999/24FC35PA
IC AMP VIDEO DIF ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET RF SOT-223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
44U SOLID DOOR FOR C4 datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf