Amphenol Aerospace Operations D38999/24FC35PBLC
D38999/24FC35PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC35PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24FC35PBLC.pdf
Availability of D38999/24FC35PBLC
QUANTITY
D38999/24FC35PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC35PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC35PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC35PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/24FC35PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FC35PBLC Details Description
Related parts for D38999/24FC35PBLC
JUMPER-H9992TR/1852WH/X 12" datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V/ADJ TPL MONIT 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 2.4A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 105 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf