TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FC35SB-LC
D38999/24FC35SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC35SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FC35SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FC35SB-LC
QUANTITY
D38999/24FC35SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC35SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC35SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC35SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FC35SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FC35SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FC35SB-LC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 53A D2PAK datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 6.8MH PC MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32VQFN datasheet.pdf
RES 215 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf