Souriau Connection Technology D38999/24FC8PA
D38999/24FC8PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC8PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FC8PA.pdf
Availability of D38999/24FC8PA
QUANTITY
D38999/24FC8PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC8PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC8PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC8PA
Related LinksD38999/, D38999/24FC8PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FC8PA Details Description
Related parts for D38999/24FC8PA
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 10V SCREW datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ 289CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 24COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf