Souriau Connection Technology D38999/24FC8SA
D38999/24FC8SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC8SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FC8SA.pdf
Availability of D38999/24FC8SA
QUANTITY
D38999/24FC8SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC8SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC8SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC8SA
Related LinksD38999/, D38999/24FC8SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FC8SA Details Description
Related parts for D38999/24FC8SA
SSR OCMOS FET 150MA NO/NC 8-SMD datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 2MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 16POS .100 DIP datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf