Amphenol Aerospace Operations D38999/24FC8SC
D38999/24FC8SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC8SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FC8SC.pdf
Availability of D38999/24FC8SC
QUANTITY
D38999/24FC8SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC8SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC8SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC8SC
Related LinksD38999/, D38999/24FC8SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FC8SC Details Description
Related parts for D38999/24FC8SC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SOD123FL datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf