Amphenol Aerospace Operations D38999/24FC8SC
D38999/24FC8SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FC8SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FC8SC.pdf
Availability of D38999/24FC8SC
QUANTITY
D38999/24FC8SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FC8SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FC8SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FC8SC
Related LinksD38999/, D38999/24FC8SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FC8SC Details Description
Related parts for D38999/24FC8SC
FIXED IND 1MH 140MA 9.26 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 8A MED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf