ITT Cannon, LLC D38999/24FD18AN
D38999/24FD18AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD18AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
D38999/24FD18AN.pdf
Availability of D38999/24FD18AN
QUANTITY
D38999/24FD18AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD18AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD18AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD18AN
Related LinksD38999/, D38999/24FD18AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/24FD18AN Details Description
Related parts for D38999/24FD18AN
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 560 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.03A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 6DFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SLDR PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf