ITT Cannon, LLC D38999/24FD18AN
D38999/24FD18AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD18AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
D38999/24FD18AN.pdf
Availability of D38999/24FD18AN
QUANTITY
D38999/24FD18AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD18AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD18AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD18AN
Related LinksD38999/, D38999/24FD18AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/24FD18AN Details Description
Related parts for D38999/24FD18AN
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240FBDIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC TMOS DRIVER AUTO HISIDE 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 3.3V 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IP CORE VITERBI DECODER ECPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf