TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FD19JE
D38999/24FD19JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FD19JE.pdf
Availability of D38999/24FD19JE
QUANTITY
D38999/24FD19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19JE
Related LinksD38999/, D38999/24FD19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FD19JE Details Description
Related parts for D38999/24FD19JE
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 80KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR OPTOMOS DUAL NO 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 1M NPN 12-24VDC datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB STR 50O ZINC datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf