TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FD19JE
D38999/24FD19JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FD19JE.pdf
Availability of D38999/24FD19JE
QUANTITY
D38999/24FD19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19JE
Related LinksD38999/, D38999/24FD19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FD19JE Details Description
Related parts for D38999/24FD19JE
IC CTRLR CC/CV SMPS MINI 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN FLAT 110DEG ZBEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf