Souriau Connection Technology D38999/24FE26PNL
D38999/24FE26PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FE26PNL.pdf
Availability of D38999/24FE26PNL
QUANTITY
D38999/24FE26PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FE26PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FE26PNL Details Description
Related parts for D38999/24FE26PNL
DIODE MODULE 1.6KV 90A datasheet.pdf
IC 2-SPEED ETHERNET TXCVR 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
26P HD M PC 830PF LCK/SPC/CLIP datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 18V 277-480 datasheet.pdf