TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26SA-LC
D38999/24FE26SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FE26SA-LC.pdf
Availability of D38999/24FE26SA-LC
QUANTITY
D38999/24FE26SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FE26SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FE26SA-LC
CONN HEADER .100 14POS DL TIN PC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/ T/H 28-DIP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf