Amphenol Aerospace Operations D38999/24FE26SA
D38999/24FE26SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FE26SA.pdf
Availability of D38999/24FE26SA
QUANTITY
D38999/24FE26SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26SA
Related LinksD38999/, D38999/24FE26SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FE26SA Details Description
Related parts for D38999/24FE26SA
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVDS SMD datasheet.pdf