Souriau Connection Technology D38999/24FE26SB
D38999/24FE26SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FE26SB.pdf
Availability of D38999/24FE26SB
QUANTITY
D38999/24FE26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26SB
Related LinksD38999/, D38999/24FE26SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FE26SB Details Description
Related parts for D38999/24FE26SB
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4STAGE 16DIP datasheet.pdf
MMIC AMP 3V 2.9GHZ SOT363 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
RELAY POWER 110V datasheet.pdf
RES 135 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf