TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE8SC-LC
D38999/24FE8SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE8SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FE8SC-LC.pdf
Availability of D38999/24FE8SC-LC
QUANTITY
D38999/24FE8SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE8SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE8SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE8SC-LC
Related LinksD38999/2, D38999/24FE8SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE8SC-LC Details Description
Related parts for D38999/24FE8SC-LC
INSERT FEMALE 24POS SCREW datasheet.pdf
SENSOR TIRE PRESS MONITOR 8-SSOP datasheet.pdf
RES 768 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf