TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11HD
D38999/24FF11HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FF11HD.pdf
Availability of D38999/24FF11HD
QUANTITY
D38999/24FF11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11HD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11HD
Related LinksD38999/, D38999/24FF11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11HD Details Description
Related parts for D38999/24FF11HD
IC 20BIT SRL TO PRL CONVTR SO28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
IC CPLD 144MC 7.5NS 144CSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TFLEX 390 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 360K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT OPEN END 11C datasheet.pdf