TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11JD
D38999/24FF11JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FF11JD.pdf
Availability of D38999/24FF11JD
QUANTITY
D38999/24FF11JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11JD
Related LinksD38999/, D38999/24FF11JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11JD Details Description
Related parts for D38999/24FF11JD
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR IP00 50A 480VAC AC IN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 2.5GHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf