TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11PB-LC
D38999/24FF11PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FF11PB-LC.pdf
Availability of D38999/24FF11PB-LC
QUANTITY
D38999/24FF11PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11PB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FF11PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11PB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FF11PB-LC
BOARD EVAL MEMS FOR LIS3L02DQ datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf