TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11PC
D38999/24FF11PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FF11PC.pdf
Availability of D38999/24FF11PC
QUANTITY
D38999/24FF11PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11PC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11PC
Related LinksD38999/, D38999/24FF11PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11PC Details Description
Related parts for D38999/24FF11PC
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A IPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE 1A WIND CUBE datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 31.5A 2" SEALED datasheet.pdf