TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF32JD
D38999/24FF32JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF32JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FF32JD.pdf
Availability of D38999/24FF32JD
QUANTITY
D38999/24FF32JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF32JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF32JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF32JD
Related LinksD38999/, D38999/24FF32JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF32JD Details Description
Related parts for D38999/24FF32JD
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-X PANL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 15NS 128QFP datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU AVR 64K FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf