TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF32JD
D38999/24FF32JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF32JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FF32JD.pdf
Availability of D38999/24FF32JD
QUANTITY
D38999/24FF32JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF32JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF32JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF32JD
Related LinksD38999/, D38999/24FF32JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF32JD Details Description
Related parts for D38999/24FF32JD
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 3S FIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND CLEAR 25' datasheet.pdf
RES SMD 36.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf