Souriau Connection Technology D38999/24FF32PD
D38999/24FF32PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF32PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FF32PD.pdf
Availability of D38999/24FF32PD
QUANTITY
D38999/24FF32PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF32PD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF32PD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF32PD
Related LinksD38999/, D38999/24FF32PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FF32PD Details Description
Related parts for D38999/24FF32PD
RES 56.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 2MM SMD TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 8P+32S+8P datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 30A datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER IC-ROHS datasheet.pdf
680UF 100V 18X38MM 85C 8000H datasheet.pdf