Amphenol Aerospace Operations D38999/24FF32PN
D38999/24FF32PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FF32PN.pdf
Availability of D38999/24FF32PN
QUANTITY
D38999/24FF32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF32PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF32PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF32PN
Related LinksD38999/, D38999/24FF32PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FF32PN Details Description
Related parts for D38999/24FF32PN
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 292BGA datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf