Souriau Connection Technology D38999/24FF35SC
D38999/24FF35SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT JAM NUT 66POS W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FF35SC.pdf
Availability of D38999/24FF35SC
QUANTITY
D38999/24FF35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF35SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF35SC
Related LinksD38999/, D38999/24FF35SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FF35SC Details Description
Related parts for D38999/24FF35SC
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 360MA 764 MOHM datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS STR 24V datasheet.pdf
CABLE CLAMP datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO LEFT 5V datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST X2SON5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 687MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf